תאונות עבודה

 
מהי תאונת עבודה?
תאונת עבודה תיחשב ככזאת גם אם אירעה בדרך מהבית לעבודה או בחזרה, כל עוד לא מדובר בסטייה ממשית מהדרך המקובלת.

תאונת עבודה תיחשב כ"תאונה" במידה שמדובר באירוע חד פעמי מוגדר, כגון חבלה.
יחד עם זאת, בנסיבות מיוחדות תיחשב כתאונת עבודה גם מיקרוטראומה – אינספור פגיעות זעירות, כתוצאה מפעולה מסוימת החוזרת על עצמה, למשל: עובד שנוהג להתכופף ולהרים סחורה הלוך ושוב ומאובחן אצלו נזק בגב, יכול להיחשב כנפגע עבודה עקב מיקרוטראומה. גם התקף לב או אירוע מוחי יכולים להיחשב כתאונות עבודה, וזאת בתנאי שבסמוך אליהם התרחש אירוע חריג שגרם לעובד למתח רב, אשר הוביל להתקף או לאירוע המוחי.

במסגרת חוק הביטוח הלאומי, ישנה אפשרות להכרה גם במחלת מקצוע. הכוונה לרשימה של מחלות המנויות בתקנות, כגון הרעלה מחומרים כימיים שונים בעבודה, או נזק לאוזניים כתוצאה מחשיפה לרעש. הזכויות בגין מחלת מקצוע ובגין תאונת עבודה הינן זהות.
 
מה לעשות במקרה של תאונת עבודה?
• לפנות לטיפול רפואי, רצוי באותו יום, ולציין שמדובר בתאונת עבודה, כך שהדבר יתועד במסמכים הרפואיים.
• לקבל אישור מהמעביד על תאונת עבודה (טופס בל-250).
• לשמור תמונות ממקום האירוע ולרשום את פרטי העדים לתאונה, משום שייתכן ויהיה צורך בעדותם בהמשך.
• לפנות לקופת החולים עם טופס בל-250 לצורך פתיחת תיק נפגעי עבודה, ובהמשך על פי הצורך להמשיך בבדיקות ובמעקב רפואי.
• לשמור קבלות על הוצאות (טיפולים, נסיעות וכו'). לאחר מכן ניתן לדרוש פיצוי מחברת הביטוח בגין הוצאות אלו.

 
מה לא לעשות במקרה של תאונת עבודה?
• לא לחתום על מסמכים עבור חברת הביטוח ולא לשוחח עם נציגים של החברה לפני התייעצות עם עורך דין לתאונות עבודה. מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ מעורך דין בסמוך למועד התאונה ככל הניתן.
 

שאלות נפוצות מתחום תאונות העבודה:

 
נפצעתי בתאונת עבודה. מי אמור לפצות אותי?
  • המוסד לביטוח לאומי, ענף נפגעי עבודה – ניתן לקבל "דמי פגיעה" (תחליף למשכורת בתקופת המחלה) עד לפרק זמן של 91 יום לאחר הפגיעה. לאחר מכן יש לבקש זימון לוועדה רפואית לצורך קבלת זכויות נוספות, לרבות מענק נכות ו/או קצבת נכות. הוועדה הרפואית היא שקובעת את גובה הנכות, ועל החלטתה ניתן גם להגיש ערר לוועדה רפואית לעררים ובמקרה הצורך גם ערעור לבית הדין לעבודה.

  • חברת הביטוח המבטחת את המעביד – על מנת לקבל פיצוי מחברת הביטוח של המעביד, יש להוכיח רשלנות של המעביד, כלומר להראות שהמעביד אחראי לאירוע התאונה.

מה הקשר בין הפיצוי מביטוח לאומי לבין הפיצוי מחברת הביטוח?

בהתאם לעיקרון המשפטי שלפיו לא יינתן כפל פיצוי, הרי שהפיצוי מחברת הביטוח הוא פיצוי משלים מעבר למה שמשלם המוסד לביטוח לאומי.

האם מידת האחריות של המעביד לתאונה משפיעה על גובה הפיצויים?
כן. על מנת לקבל פיצוי מחברת הביטוח של המעביד, יש להוכיח שהמעביד אחראי לאירוע התאונה. ככל שהאחריות של המעביד גדולה יותר, כך הפיצוי יהיה גבוה יותר.

מה גובה שכר הטרחה לעורך הדין?
בתאונות עבודה שאינן תאונות דרכים, שכר הטרחה נקבע בכל מקרה לגופו ובהתאם לנסיבותיו. על פי רוב, נהוג לסכם על שכר טרחה לפי אחוזים מתוך הפיצוי הסופי בתיק (לא כולל הוצאות אם ישנן).

מדוע כדאי לפנות לעורך דין?
משום שעורך הדין מיומן יותר במשא ומתן מול חברות ביטוח, מכיר את החוק ואת פסקי הדין בנושא, וסביר להניח שישיג פיצוי גבוה יותר באופן משמעותי.

מדוע עדיף לפנות לעורך דין ולא לחברות שמתעסקות בזכויות רפואיות?
החברות המפרסמות עצמן בתחום מימוש זכויות רפואיות אינן מורשות ואינן מקצועיות מספיק בכדי להעניק ייעוץ משפטי. הן יכולות לסייע במילוי טפסים, אך רק עורך דין יוכל לכוון את הנפגע ולייעץ לו כיצד עליו לפעול באופן נכון ומקצועי. בנוסף לכך, רק עורך דין רשאי לייצג נפגע בוועדות הרפואיות ובבית המשפט.

 
למידע נוסף ולתיאום פגישה, צרו קשר עם צוות רסיוק מרדכי - רסיוק אבי, משרד עורכי דין: 08-6433770 או 08-6434595.