תאונות בשטח ציבורי

 
מהי תאונה בשטח ציבורי?
הכוונה לתאונות המתרחשות ברחוב, בפארקים ציבוריים, בגני שעשועים ועוד. לעתים לא ברור האם מדובר בשטח עירוני ציבורי או בשטח פרטי, אך עורך הדין יוכל לברר את הזכויות על הקרקע במקרה כזה.

מה לעשות לעשות במקרה של תאונה בשטח ציבורי?
• לפנות לטיפול רפואי בהקדם, הן לשם הטיפול עצמו והן לצורך תיעוד המקרה בכתובים.
• לצלם את מקום התאונה. אם הדבר אינו אפשרי באותו רגע, אז בהקדם האפשרי. ישנה חשיבות גבוהה לצילום בסמוך לאירוע, על מנת להוכיח את הרשלנות של העירייה או של הגורם האחראי – כגון מרצפות חסרות במדרכה, מפגע בגן שעשועים, בור ביוב פתוח ברחוב וכדומה.
• לרשום פרטי עדים לאירוע – עדות של אדם נוסף מלבד הנפגע בעצמו יכולה לחזק מאוד את הוכחת האחריות של העירייה או הגוף הנתבע.
• לשמור קבלות על הוצאות (טיפולים, נסיעות וכו'). לאחר מכן ניתן לדרוש פיצוי בגין הוצאות אלו.

מה לא לעשות במקרה של תאונה מסוג זה?
אין לשוחח עם נציגי העירייה או גוף אחר לפני התייעצות עם עורך דין, ובוודאי שלא לחתום על דבר. מומלץ להתייעץ עם עורך דין מוקדם ככל האפשר.

 

שאלות נפוצות בנושא תאונות בשטח ציבורי:

 
נפגעתי בתאונה בשטח ציבורי. מי אמור לפצות אותי?
בעיקרון האחריות לפיצוי היא של הרשות הציבורית: עירייה, מועצה מקומית, מועצה אזורית וכדומה. ניתן גם לתבוע את הקבלן שביצע עבודות במקום, במידה שזהותו ידועה.

האם מידת האחריות של בעל הקרקע או הקבלן משפיעה על גובה הפיצוי?
כן. על מנת לקבל פיצוי, יש להוכיח רשלנות של בעל הקרקע /הקבלן, כלומר להצביע על אחריותו לתאונה. ככל שהאחריות גדולה יותר, כך הפיצוי יהיה גבוה יותר. חשוב לדעת שלא כל נפילה ברחוב מזכה בפיצוי, ויש להוכיח שמדובר במפגע אשר קיומו אכן מצדיק פיצוי.

מדוע כדאי בכלל לפנות לעורך דין?
משום שעורך הדין מיומן יותר במשא ומתן מול הגופים המעורבים וחברות הביטוח שלהם, מכיר את החוק ואת פסקי הדין בנושא, וסביר להניח שישיג פיצוי גבוה יותר באופן משמעותי.

מדוע עדיף לפנות לעורך דין ולא לחברות שמתעסקות בזכויות רפואיות?
חברות למימוש זכויות רפואיות אינן מורשות ואינן מקצועיות מספיק, בכדי להעניק ייעוץ משפטי בנושא. הן יכולות לסייע במילוי טפסים, אך רק עורך דין יוכל לכוון את הנפגע ולייעץ לו כיצד עליו לפעול באופן הנכון והמקצועי ביותר. כמו כן, רק עורך דין רשאי לייצג נפגע בדיונים משפטיים, לרבות בבית המשפט.

מה גובה שכר הטרחה של עורך הדין?
שכר הטרחה נקבע בכל מקרה לגופו ובהתאם לנסיבותיו. על פי רוב, נהוג לסכם על שכר טרחה לפי אחוזים מתוך הפיצוי הסופי בתיק (לא כולל ערעור ולא כולל הוצאות, אם ישנן).
 
למידע נוסף ולתיאום פגישה, צרו קשר עם צוות רסיוק מרדכי - רסיוק אבי, משרד עורכי דין: 08-6433770 או 08-6434595.