רסיוק מרדכי-רסיוק אבי, משרד עו"ד - לוגו
 
 
 
 
 
 
 
 
 
072-3303210
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

דיני עבודה ופיטורין

 
 
 
30.04.2020
 
5 דקות קריאה
 
 
 
 
Facebook
 
 
 
 
 
דיני עבודה ופיטורין נמנים עם תחום משפט העבודה האינדיבידואלי ומהווים תחום שעשוי להיות רלוונטי עבור כל אדם. לרוב, משרד עורכי דין מרדכי ואבי רסיוק מייצג אנשים פרטיים כנגד המעביד במקרים של הפרת זכויות, כגון פיצויי פיטורין, שכר עבודה, שעות נוספות, דמי הבראה, הפרשות לפנסיה, נסיעות, ימי חופשה ומחלה ועוד. כמו כן, המשרד עוסק בענייני הפרת זכויות נשים כמו פיטורין בזמן היריון או בחופשת לידה, זכויות עובדת בעת טיפולי פוריות וכיוצא בזה.
 

הכרה ביחסי עובד-מעביד

 
למרות התפיסה המקובלת שיחסי עובד-מעביד רלוונטיים רק עבור שכירים, בפועל עשויים להתקיים יחסים כאלו בנסיבות אחרות. משרד עורכי דין מרדכי ואבי רסיוק מייצג בנוסף עצמאיים התובעים הכרה בקיומם של יחסי עובד-מעביד. מדובר במקרים בהם ה"עובד" לא קיבל תלוש שכר אלא הנפיק חשבוניות, אלא שבפועל, ועל פי המבחנים שנקבעו בפסיקה, הוא היה למעשה עובד לכל דבר.

לדוגמה: לאחרונה הגיש המשרד תביעה לבית הדין לעבודה להכרה ביחסי עובד-מעביד של קבוצת עובדים, שעבדו כמעסים במלון בים המלח במשך שנים רבות. הם הועסקו כ"פרילאנסרים" – ללא תלושי שכר, אלא תמורת חשבוניות שהם הנפיקו למלון. התיק התנהל בבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע.

המבחן העיקרי לקיומם של יחסי עובד-מעביד בין התובע לבין המעביד הנתבע הוא מבחן ההשתלבות ,על שני פניו:
  • הפן החיובי – קיום "מפעל" יצרני לשירותים שפעולתו של התובע נחוצה לפעילות הרגילה שלו, ושהתובע מהווה חלק מהמערך הארגוני הרגיל של מקום העבודה.
  • הפן השלילי – כאשר התובע אינו בעל עסק עצמאי, במובן זה שהוא מהווה גורם חיצוני המשרת את המפעל מבחוץ.

בית הדין לעבודה מוסמך לדון בתביעות אלו, והוא זה שבוחן האם במהות מדובר היה בקשר של עובד-מעביד או לא.
 
עורך דין דיני עבודה ופיטורין
 

מהפרת זכויות ועד להסכמים קיבוציים: תחומי עיסוק נוספים

 
עורך דין דיני עבודה עוסק במימוש של הדין החקוק, ובעיקר חקיקת המגן, בהסכם וביחסי עבודה ספציפיים. במסגרת זו הוא בוחן האם הזכויות והחובות של כל אחד מהצדדים נשמרו. במקרה של הפרה, יפעל עורך הדין במטרה להכין הסדר פשרה או לחלופין לייצג את מרשו במקרים המגיעים לפתחי הערכאות המשפטיות הרלוונטיות (בעיקר בתי הדין לעבודה).

חשוב להדגיש כי העיסוק של עו"ד דיני עבודה עשוי להיות ברמת הפרט, אבל גם במסגרות רחבות יותר. הדוגמה המובהקת היא משפטי העבודה הקיבוציים, הנחשבים למורכבים בכל קנה מידה עקב נושאים דוגמת חופש התאגדות, זכות שביתה, הסכמים קיבוצים, צווי הרחבה, ארגוני מעבידים ועוד.
 

מדוע כדאי להיעזר בשירותי עו"ד דיני עבודה?

 
עו"ד דיני עבודה מסייע במקרים מגוונים הנוגעים לתחום. נקודת ההתחלה יכולה להיות החתימה על הסכם העסקה, בין אם בתור שכיר ובין אם כעצמאי, במסגרתו עובר עורך הדין על ההסכם המתגבש, מנהל משא ומתן מול המעסיק בסוגיות הבעייתיות ומבטיח שמרשו יקבל את מלוא הזכויות המגיעות לו על פי חוק. כאמור, במקרים רבים עורך הדין נכנס לתמונה כאשר מתבצעת הפרה של דיני עבודה בסיסיים, או לכל הפחות עולה חשש כזה.

העיסוק בתחום דיני העבודה ונזקי גוף דורש היכרות מלאה עם החוק וסעיפיו המגוונים, לצד היכרות עם תקדימים משפטיים חשובים. עורך הדין לכן מגדיל באופן משמעותי את סיכויי ההצלחה במקרה משפטי נתון ומקצר את הדרך לקבלת מלוא הזכויות בצורה הפשוטה והמהירה ביותר האפשרית.
 

מה גובה שכר הטרחה של עורך הדין?

 
אנו עובדים בדרך כלל לפי אחוזים מתוך הפיצוי הסופי בתיק, לא כולל ערעור ולא כולל הוצאות אם ישנן. שיעור האחוז משתנה על פי המקרה הספציפי והסיכויים בכל תיק נתון.
 
למידע נוסף ולתיאום פגישה,
צרו קשר עם צוות מרדכי ואבי רסיוק - משרד עורכי דין 072-3303210