רסיוק מרדכי-רסיוק אבי, משרד עו"ד - לוגו
 
 
 
 
 
 
 
 
 
072-3303210
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

תביעות רשלנות רפואית

 
 
 
03.05.2020
 
5 דקות קריאה
 
 
 
 
Facebook
 
 
 
 
 

מהי רשלנות רפואית?

 
רשלנות רפואית היא פעולה או מחדל של הצוות הרפואי, שחרג מדרך ההתנהלות הסבירה שהייתה מקובלת וידועה באותה עת, ועקב כך גרם נזק למטופל.

לא כל טעות של רופא נחשבת רשלנות. המבחן אינו מבחן בדיעבד, לאחר שכבר התבררה התוצאה המצערת – אלא בעת קבלת ההחלטה, כלומר: האם בעת שהצוות הרפואי קיבל את ההחלטה על דרך הפעולה, הוא בחר בדרך סבירה?
 

דוגמאות למקרים של רשלנות רפואית:

 
  • רשלנות רפואית בלידה – לרבות טיפול רשלני באירוע של מצוקה עוברית, שבעקבותיו העובר נולד פגוע.
  • רשלנות רפואית באבחון מחלה (כגון סרטן) – איחור בגילוי מחלה המביא לתוצאות קשות, שניתן היה למנוע לו הייתה הבעיה מאובחנת במועד.
  • רשלנות רפואית בביצוע ניתוח – עקב מנתח לא מיומן ולא מקצועי.
  • רשלנות רפואית בטיפולי שיניים.
 
רשלנות רפואית היא ענף מתוך דיני הנזיקין. כמו בשאר הענפים בתחום זה, הבסיס לקבלת פיצויים כפול: הוכחת רשלנות והוכחת נזק שנגרם כתוצאה מהרשלנות. יש גם להראות קשר סיבתי בין השניים, כלומר שהנזק נגרם בגין ההתרשלות.ישנו חריג לכלל זה, הנקרא פגיעה באוטונומיה. במסגרת חריג זה, ייתכן וייפסקו פיצויים בגין עצם הפגיעה באוטונומיה, כלומר הבחירה החופשית של האדם בעניין דרכי הטיפול הרפואי לאחר שנמסר לו המידע הרלוונטי. למשל: אם לא נמסר לאדם כל המידע בעניין ההליך הניתוחי, ולא הוסברו לו הסיכונים הכרוכים בביצוע הניתוח – ייתכן שהוא יקבל פיצויים אפילו אם יוכח שהוא היה בוחר לעבור את הניתוח בכל מקרה.
 

שאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית:

 
מהם התחומים שבהם מתרחשת רשלנות רפואית?
 
האם יש צורך בחוות דעת רפואית לצורך התביעה?
 
מה גובה שכר הטרחה לעורך הדין?
 
האם הטיפול בענייני רשלנות רפואית הינו ממושך?
 
האם ייתכן מצב שבו חסרים מסמכים רפואיים?
 

מה יש לעשות במקרה של רשלנות רפואית?

 
חשוב לשמור על כל המסמכים הרפואיים הנוגעים למקרה. ניתן גם לבקש את המסמכים מבית החולים או מהמוסד הרפואי שבו מדובר. על פי חוק, על המוסד הרפואי קיימת חובה למסור העתק מן המסמכים למטופל.

יש לפנות לעורך דין הבקיא בנושא של רשלנות רפואית לייעוץ. תיקי רשלנות רפואית הם מהמורכבים יותר מבין תיקי הנזיקין, ולכן קשה מאוד לנהל תיקים אלו ללא ייצוג על ידי עורך דין לתביעת רשלנות רפואית מנוסה.
 
עורך דין לתביעות רשלנות רפואית
 
למידע נוסף ולתיאום פגישה,
צרו קשר עם צוות מרדכי ואבי רסיוק - משרד עורכי דין 072-3303210
 
Share on Facebook
Share by Email