תאונות דרכים

 
מהי תאונת דרכים?
תאונת דרכים היא אירוע שבו אדם נפגע, עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה. השימוש יכול להיות לא רק לנסיעה, אלא גם כניסה לרכב או יציאה ממנו, טיפול דרך (כגון החלפת צמיג) ועוד. "רכב מנועי" יכול להיות רכב פרטי או ציבורי, וגם רכבת, מלגזה וכיוצא בזה.

מה לעשות במקרה של תאונת דרכים?
  • לפנות לטיפול רפואי, רצוי באותו יום, ולציין שמדובר בתאונת דרכים, כך שהדבר יתועד במסמכים הרפואיים.
  • לגשת למשטרת התנועה ולמסור עדות עם פרטי התאונה והרכבים המעורבים, לצורך קבלת "אישור משטרה" הנחוץ להמשך הטיפול מול חברת הביטוח.
  • להמשיך בבדיקות ובמעקב רפואי בהתאם לצורך. חשוב שיהיה תיעוד רפואי לכל תלונה, משום שהמשקל של סבל וכאב ללא רישום הוא אפסי.
  • לשמור קבלות על הוצאות (טיפולים, נסיעות וכו'). לאחר מכן ניתן לדרוש פיצוי מחברת הביטוח בגין הוצאות אלו.

מה לא לעשות במקרה של תאונת דרכים?
לא לחתום על מסמכים עבור חברת הביטוח ולא לשוחח עם נציגי החברה לפני התייעצות עם עורך דין המתמחה בתאונות דרכים. מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ מעורך דין בהקדם לאחר התאונה.
 

שאלות נפוצות מתחום תאונות דרכים:

 
נפגעתי בתאונת דרכים. מי אמור לפצות אותי?
חברת הביטוח המבטחת בפוליסת ביטוח חובה של הרכב שבו נהגת / נסעת. במקרה של הולכי רגל – החברה שביטחה את הרכב הפוגע. במקרה של הולך רגל או נוסע שנפגע ברכב שבו לנהג לא היה ביטוח – "קרנית" , קרן ממשלתית שהוקמה למטרה זו.

האם האשמה בתאונה משפיעה על גובה הפיצויים?
לא. משנת 1975 נקבע בחוק שהאחריות של חברת הביטוח לפיצוי מוחלטת, כלומר ללא קשר למידת האשמה בתאונה. לדוגמה: שני נהגים שנפגעו פגיעה דומה, יקבלו פיצוי דומה – גם אם האחד חצה את הצומת באדום והשני בירוק.

מה לעשות אם תאונת הדרכים היא גם תאונת עבודה?
אם תאונת הדרכים התרחשה במסגרת שעות העבודה, או בדרך למקום עבודה ובחזרה הביתה, יש לפנות במקביל גם למוסד לביטוח לאומי (ענף נפגעי עבודה). ניתן לקבל פיצוי מהמוסד לביטוח לאומי, ולאחר מכן גם מחברת הביטוח (אבל הפיצוי מחברת הביטוח יהיה משלים למה שכבר שולם, ובכל מקרה לא ישולם פיצוי כפול מגופים שונים).

מה גובה שכר הטרחה לעורך הדין?
  • בתיק שהסתיים בפשרה ללא הגשת תביעה לבית המשפט: 8% מהפיצוי בתוספת מע"מ
  • בתיק שהסתיים בפשרה לאחר שהוגשה תביעה לבית-משפט: 11% מהפיצוי בתוספת מע"מ
  • בתיק שהסתיים לאחר שהוגשה תביעה לבית-משפט וניתן פסק-דין ללא פשרה: 13% מהפיצוי בתוספת מע"מ

* למעט מקרים חריגים בכפוף לנסיבותיו של כל מקרה

מדוע כדאי לפנות לעורך דין?
משום שעורך הדין מיומן יותר במשא ומתן מול חברות ביטוח, מכיר את החוק ואת פסקי הדין בנושא, וסביר להניח שישיג פיצוי גבוה יותר באופן משמעותי.

 
למידע נוסף ולתיאום פגישה, צרו קשר עם צוות רסיוק מרדכי - רסיוק אבי, משרד עורכי דין: 08-6433770 או 08-6434595.