רסיוק מרדכי-רסיוק אבי, משרד עו"ד - לוגו
 
 
 
 
 
 
 
 
 
072-3303210
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ירושות צוואות וייפוי כוח מתמשך

 
 
 
23.08.2019
 
6 דקות קריאה
 
 
 
 
Facebook
 
 
 
 
 

מהי צוואה?

 
צוואה היא הצהרה בכתב, אשר מסדירה את האופן בו יחולק הרכוש של אדם לאחר פטירתו. הצוואה מהווה מסמך משפטי לכל דבר ועניין. אם היא כתובה היטב ונעשית לאחר מחשבה, היא הופכת להיות הדרך הבטוחה – או אפילו ההוגנת ביותר – להסדיר את הירושה וחלוקת העיזבון של אדם מסוים לאחר מותו.

בישראל מוכרים ארבעה סוגי צוואות:
  • צוואה בכתב יד
  • צוואה בפני עדים
  • צוואה בפני רשות
  • צוואה בעל פה
עם זאת, חשוב להדגיש כי ההוראות בישראל לצורה המדויקת בה יש לערוך צוואה אינן חד משמעיות, כאשר בהחלט יש השפעה לנסיבות הספציפיות של מקרה נתון. התמונה הופכת למורכבת פי כמה כאשר נעשות טעויות בהכנת הצוואה, לרבות צוואות מודפסות בהן רק החתימה היא בכתב יד, נוכחות של אדם שעתיד להיות אחד היורשים לצד המוריש בעת הכנת הצוואה, צוואות המוכנות על ידי אדם שאינו כשיר משפטית לכאורה, צוואה המגדירה תנאים בלתי סבירים למימוש ועוד.
 

מהתחומים המשפטיים הרגישים ביותר שיש

 
ירושות וצוואות, הנכללות לרוב במסגרת התחום של דיני משפחה, הן נושא סבוך בכל קנה מידה. העיסוק כאן הוא בנושאים שייתכן מאוד שהמשפחה לא תשוש לעסוק בהן. לכך ניתן להוסיף את הפן הרגשי המורכב, במסגרתו עלולים להיווצר סכסוכים בין בני המשפחה השונים. לבסוף, צוואות וירושות מעמידות סכומי כסף גבוהים במיוחד על כף המאזניים, כאשר לא פעם מדובר במיליוני שקלים.

הכנת צוואה הופכת לצעד מומלץ מאוד עבור כל משפחה בשלב מסוים. בהיעדר צוואה, חלוקת הרכוש תיעשה על פי הדין – חוק הירושה משנת 1965, שעבר במרוצת השנים כמה עדכונים אולם עדיין אינו יכול לספק מענה ראוי בכל המקרים. חוק הירושה, יש לזכור, אינו מבטא תמיד את הרצונות הנקודתיים של המורישים ואינו מתאים לנסיבות של כל מקרה ומקרה.
 
עורך דין דיני צוואות וירושות
 

מצבים בהם רצוי שלא לוותר על צוואה

 
יש מקרים בהם עריכת הצוואה מהותית אפילו יותר. בעיקר מדובר כאן במקרים בהם עלולים להתפתח מחלוקות עצומות בהיעדר צוואה תקפה, ביניהם:
  • בני זוג החיים כידועים בציבור
  • בני זוג פרודים או נמצאים בעיצומו של הליך גירושין
  • מקרה בו המוריש חפץ שחלקים מהירושה ייועברו לקרובים או אפילו למכרים אחרים, באופן שונה מהנהוג על פי חוק הירושה
  • זוג מבוגר ללא ילדים, בהווה או בעתיד הנראה לעין
  • זוג אשר כל אחד מהצדדים בו הוא בעל ילדים משלו מנישואים קודמים
 

ההליך הדרוש עד לצוואה התקינה

 
על מנת שצוואות תהיינה תקפות, ברורות ובלתי ניתנות לפרשנות, חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין ירושות וצוואות. זהו אחד מתחומי העיסוק של משרד עורכי דין מרדכי ואבי רסיוק, מהבולטים באזור באר שבע והדרום בעשורים האחרונים. המשרד עוסק בהכנת צוואות, לרבות צוואות הדדיות של בני זוג. שירות זה, הניתן בשפה העברית בלבד, מאפשרת הכנת צוואות הוגנות, בהתאם למאפייני המשפחה ורצונותיו של האדם העתיד להוריש את נכסיו. הדגש כמובן הוא על הכנת הצוואה על פי הספר, כך שהיא תאושר על ידי הגורמים הרלוונטיים ותהפוך לתקפה.

לצד זה כולל השירות המשפטי הגשה של בקשות לצווי רושה ולצווי קיום צוואה לרשם לענייני ירושה. השירות, המיועד למקרי פטירת אדם קרוב, מבטיח שהצד הבירוקרטי וה"טכני" יותר של התהליך יתבצע בצורה מיטבית, מה שעשוי לקצר את משך הזמן עד למימושה של הצוואה הלכה למעשה.

על פי רוב, אין המשרד עוסק בענייני סכסוכים משפחתיים המצריכים דיונים בבית הדין למשפחה.


 

מהו ייפוי כוח מתמשך?

 
ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי, המעניק לאדם בוגר (מעל גיל 18) את האפשרות למנות לעצמו מיופה כוח. תפקידו של מיופה הכוח יהיה לקבל החלטות עבור האדם המייפה, כאשר האחרון לא יוכל לבצע זאת בכוחות עצמו עקב פגיעה גופנית, קוגנטיבית וכן הלאה.חשוב להדגיש כי ייפוי כוח מתמשך מתייחס אך ורק לענייני רכוש, או לחלופין לעניינים רכושיים ורפואיים בו זמנית. על מנת להעניק לאדם אחר יכולת להחליט עבור אדם מסוים בנושאים רפואיים בלבד, נדרש ייפוי כוח מסוג אחר – ייפוי כוח לטיפול רפואי.

 

כיצד עורכים ייפוי כוח מתמשך?

 
החוק בישראל מגדיר כי ייפוי כוח מתמשך יכול לערוך אך ורק עורך דין אשר הוכשר לכך והוסמך על ידי האפוטרופוס הכללי. התהליך עצמו חייב לעמוד בכמה תנאים על מנת שיהיה תקף, ובכלל זה:


האדם אשר ממנה את מיופה הכוח מאשר כי הוא מבין באופן מלא את המשמעויות וההשלכות של ייפוי הכוח.
האדם ממנה מצהיר שהוא מכין את המסמך מרצונו החופשי, מבלי שהופעלו עליו לחצים בלתי הוגנים על ידי צד אחר.
עורך הדין האחראי על עריכת ייפוי הכוח הסביר לאדם הממנה את משמעויות הצעד והאלטרנטיבות הקיימות לו.
ייפוי הכוח הוגש בהתאם לתקנות הנהוגות בישראל – באופן מקוון, כאשר רק לעורכי דין שהוסמכו לכך יש את הגישה לאותה מערכת, או לחלופין בהפקדה אישית של האדם הממנה.
 
למידע נוסף ולתיאום פגישה,
צרו קשר עם צוות מרדכי ואבי רסיוק - משרד עורכי דין 072-3303210